У рогатинських лісах з’явились перші гриби

У рогатинських лісах з’явились перші гриби

Листя на деревах лишень думає розправляти плечі, а ліс тим часом вже тішить своїх друзів гостинцями – першими грибами, що зафіксовані на Рогатинщині. Але як розпізнати отруйні гриби і їстівні?

Сморчки, або як їх ще називають зморшки, з’являються найшвидше – інколи навіть тоді, коли ще лежить сніг. За народною прикметою, “полювання” на них починається, коли зацвiте осика. Якщо весна більш прохолодна, зморшки дають урожай аж до середини червня.

Зазвичай ростуть групами на лісових галявинах, по старих лісових дорогах. Зморшки «маскуються» в торішній сухій траві, їхні капелюшки  на таких місцях зазвичай більш світлі (це характерно для листяних лісів), і тому грибникам потрібно бути дуже уважним. Капелюшок у зморшків може сягати  у висоту до 15 см і до 10 см – у діаметрі, форма – яйцевидно округла з нерівними осередками, схожими на бджолині соти. Колірна гамма у капелюшків – від вохристо-жовтої до світло-коричневої. Ніжка товщиною до 5 см, гладка, пустотіла, трохи розширена внизу, може бути білуватою або жовто-бурою. М’якоть ламка, восково-біла, з ароматним грибним запахом. Всі вони їстівні і цілющі.

До слова, дуже часто замiсть них люди помилково збирають токсичний отруйний гриб строчок звичайний. У нього темна безформна хвилясто-складчаста шапинка, вiн переважно шоколадно-коричневого кольору, а зморшок – жовто-бурий. Ширина шапинки строчка – 7-12 сантиметрiв, хоча нерiдко трапляються й велетенськi екземпляри з розмахом шапинки до 30 сантиметрiв.

УВАГА!Отруйний гриб – строчок звичайний

У нас зморшки вважаються умовно-їстівними, а за смаковими даними відносяться до грибів третьої категорії, хоча в Європі їх вважають делікатесними грибами. Можливо, звідси й народна назва цього виду грибів «карпатський трюфель».

У багатьох країнах світу до зморшків ставляться з великою пошаною, наприклад, в Америці їм надали статус «королів грибів». У США на банкеті, який влаштовується до відкриття щорічного з’їзду американських мікологів (фахівців з грибів), в меню обов’язково присутні відварні зморшки. З середини XIX століття німці і французи вирощують зморшки в старих садах і парках під яблунями.

Варто пам’ятати, що у зборі грибів та їх приготуванні потрібно бути пильними. Гриби обов’язково повинні пройти термічну обробку. Навiть їстiвнi гриби можуть спричинити розлади травної системи, це може бути пов’язано з iндивiдуальною чутливiстю людини до їх компонентів. Дуже часто гриби збирають у забруднених мiсцях, де тi накопичують у собi шкiдливi речовини, i це може спричинити харчове отруєння. А дiтям до 12 рокiв варто взагалi не вживати грибiв, адже вони погано перетравлюються i можуть зашкодити.