“Пентхауси” для пернатих друзів

“Пентхауси” для пернатих друзів

Ліс прокинувся від доторків весни і заспівав. Який у нього голос? О, він увібрав неповторні звуки мелодій сотень пернатих артистів. На їхню честь 1 квітня традиційно відзначаємо Міжнародний день птахів.

Це свято започатковано Конвенцією ЮНЕСКО ще в 1906 році, аби привернути увагу світової спільноти до необхідності охорони лісових вокалістів – крилатих друзів людини. Щоб зустріти їх шанобливо та привітно, кожного року лісівники Рогатинщини розвішують шпаківні.

Міжнародний день птахів 2019
Майстер лісу Іван Кривень разом з помічниками-природолюбами з села Липівка

Працівники ДП “Рогатинське лісове господарство” наголошують, що птахи надають лісу неоціненну допомогу у боротьбі з комахами-шкідниками. Наприклад, один виводок шпаків за 5 днів може з’їсти близько 1000 травневих жуків та їх личинок! Саме тому вкрай важливо допомогти лісовому птаству, якому  в цю пору не вистачає корму і місця для укриття.

З приходом весни і потеплінням  лісівники почали розвішувати на деревах «хатинки» для пернатих. 

Відрадно, що до дорослих охоче долучаються і молоді люди. Наприклад, в урочищі Кривня Рогатинського лісництва допомагали школярі села Липівка. Майстер лісу Іван Кривень пояснив дітям нюанси підготовки “пентхаусу” для птахів:

“Розміщувати шпаківню потрібно на узліссі у  захищеному місці. Не можна вішати гніздування низько, аби до птахів не дістались хижаки, вішати “обличчям” на північ – північний схід, звідки зазвичай дме холодний вітер з дощем, вішати з нахилом назад. Будиночок повинен щільно триматися на дереві і не має розгойдуватися”.

Міжнародний день птахів 2019
Загалом лісництва Рогатинського лісгоспу цьогоріч виготовили і встановили 240 шпаківень. Отож птаство, яке першим приносить навесні вістку про зародження ще одного витка життя, освоює нові апартаменти.

Цікаво зауважити, що деякі птахи стали символом цілої країни. Існує офіційне поняття національного птаха як частини міжнародного права. От деякі з них:

Австрія – велика біла чапля;
Ізраїль – одуд;
Індія – павич звичайний;
Німеччина – білий лелека;
Нова Зеландія – ківі;
США – білоголовий орлан (Haliaeetus) (перший національний птах у світі, з 1782 року – національний символ);
Швеція – чорний дрізд;
Японія – строкатий фазан;
Білорусь — Лелека білий (чорногуз, бусол);
Естонія — Ластівка сільська;
Румунія — Рожевий пелікан;
Туреччина — Дрізд білобровий;

Україна має одразу кілька птахів-символів. Здавна наш народ вважав, що навесні душі померлих в образі птахів повертаються на землю. А оскільки це душі померлих – то де їм місце? В раю. І повертаються вони восени в рай. Очевидно з цих двох слів утворилося “Вирій”. А ключі від Вирію Бог доручив зозулі, – говориться в легенді. Відкриває зозуля ключами вирій, випускає птахів по черзі на землю. А іще Бог доручив зозулі кувати довгі роки життя людям. І у вирій вона повинна відлетіти раніше, щоб відкрити його для інших птахів. Тому не встигає висидіти пташенят і підкидає яйця в чужі гніздечка.

Також пошанівку удостоївся лелека. Його назвали на честь божества добра і кохання – Леля. До речі, він є  символом Олімпійської збірної України.

Символом туги за рідним краєм є журавель, народного співу – соловей, а материнства, родинного вонища – ластівка. 

Отож шануймо наших пернатих друзів і дбаймо про їхні оселі.

Міжнародний день птахів 2019Міжнародний день птахів 2019
Новенька оселя для гостей з вирію

Міжнародний день птахів 2019Міжнародний день птахів 2019
Розвішування шпаківень в урочищі Голодівка Рогатинського лісництва